Łukasz Raś

Założyciel LOFToDANCE.pl. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, tancerz, aktor, choreograf, reżyser. Obecnie interesuje się interakcją w tańcach w parach, materią improwizacji oraz kontaktem między partnerami. Prowadził zajęcia na największych kongresach tanecznych w Polsce (Crystal/Key Salsa Festival, Warsaw Salsa Festival, Warsaw Summer Salsa Festival, Wrocław Salsa Festival), a także na licznych warsztatach. Układał choreografie m. in. w programie „Taniec z gwiazdami”. W Operze Krakowskiej wyreżyserował spektakl w oparciu o autorski scenariusz (musical przygotowany przez 150 dzieci, oraz finalistów wokalnych programów telewizyjnych). Tańczy, bo lubi.

Wzbudzanie tańca w ludziach… Z wykształcenia jestem aktorem. Studia w krakowskiej PWST miały przełomowy charakter w moim życiu, bo pozwoliły mi spojrzeć na taniec od zupełnie innej strony. Zazwyczaj nauka ruchu opiera się na wpajaniu kursantom określonej kombinacji kroków, kiwnięć ręką i wzruszeń dużym palcem u lewej nogi – nonsens. To prowadzi jedynie do odtwórczego wykonywania choreografii, która przed pokazaniem na zajęciach została ułożona w określonych okolicznościach do określonej muzyki i nie przyda się na imprezie, dyskotece, na ulicy.

Proponuję inny sposób. A co, gdyby tak znaleźć motywacje wewnętrzne, które każą nam poruszać się w konkretny sposób i przepuścić je przez ciało? Jak poruszasz się, gdy chcesz kogoś uwieść… Jak wyrażasz troskę, czułość, pewność siebie… Przez taki sposób prowadzenia zajęć taniec od razu staje się organiczny, a postępy w nauce dużo szybsze. Nasz ruch nie sprawia wrażenia sztucznego i doklejonego. Uczysz się własnego ciała, oswajasz siebie, nabierasz pewności, przekraczasz swoje granice. Taniec powinien otwierać i uwalniać, dawać możliwość wyrażania emocji. Mów ciałem i nabieraj świadomości znaków które wysyłasz.

Twierdzisz, że nie umiesz tańczyć. Każdy z nas ma w sobie „boogie”. Im bardziej pokręcone, nieugładzone i chaotyczne, tym lepiej świadczy o Twojej wyobraźni ruchowej. Nie bój się poznawać tej przestrzeni.

Nauczenie się formy ruchu (bachaty, salsy, hip-hopu, ale także sztuki walki, pływania czy jazdy na rowerze) jest proste i można się tego dowiedzieć w pierwszej lepszej szkole ruchu. Tylko u nas jednak dowiesz się, co to znaczy „ja” w danej technice tańca. Pomożemy Ci odnaleźć taniec w sobie i czerpać przyjemność z przebywania na parkiecie, otworzyć wyobraźnię.

Nie radzisz sobie w parze? Taniec to rozmowa. Jeśli nie wiesz jak ją prowadzić, to mam wyłącznie dobre wiadomości – tego języka możesz się nauczyć. Musisz przy tym wiedzieć, że nauczysz się najprzyjemniejszego języka na świecie. UWAGA! Będzie to miało wpływ na Twoje życie.